“Scoala deschide calea – cheia este la tine” - activitate de training din cadrul proiectului ce se va desfasura in randul elevilor si al parintilor privind importanta scolii ,800 de elevi, si 200 de parinti.

Activitatea se adreseaza unui nr de 1000 prs - elevilor cu risc crescut de abandon , parintilor/ tutorilor acestora si se va incerca o responsabilizare a fiecarei categorii in parte. Activitatea va consta in sesiuni de training motivational in urma carora participantii vor intelege importanta si rolul scolii.
Abandonul şcolar este o realitate socială complexă având o multitudine de cauze şi având nevoie, în consecinţă de răspunsuri diversificate.
In cadrul acestui program se desfasoara acţiuni de orientare în vederea prevenirii şi combaterii abandonului școlar, în vederea creşterii nivelului de motivare, a stimei de sine, a relaţionării cu alte persoane etc

Convingerea că trebuie promovate şi aplicate, în cel mai scurt timp posibil, acţiuni de prevenire a abandonului şcolar, voinţa de a susţine eforturile de diversificare ale metodelor de predare-învăţare, preocuparea pentru orientarea şcolară şi profesională a elevilor, toate acestea reprezintă principalele motivaţii pentru elevi de a evita abandonul şcolar, dându-le în acelaşi timp posibilitatea de a se implica într-un program şi de a lucra în echipă.
Activităţile din cadrul acestui program le permit elevilor să-şi întărească încrederea în ei înşişi dându-le oportunitatea de a se exprima în altă manieră, de a-şi depăşi limitele, de a găsi motivaţia pentru studiu şi au ca scop diminuarea ratei absenteismului şi abandonului şcolar.
Scopul acestui program are un rol important pentru viitorul tinerilor şi implicit pentru viitorul societăţii. Ea are în acelaşi timp un rol formator, de educare, un rol integrator şi de socializare.

Abandonul şcolar are consecinţe negative atât asupra tânărului care abandonează cât şi asupra societăţii. Activităţile din proiect îşi propun să crească motivaţia elevilor pentru studiu şi să scadă rata absenteismului şi abandonului şcolar.

Experti prevenire abandon scolar îşi propun să dezvolte la elevi sentimentul apartenenţei la un grup, să creeze un spaţiu în care se stimulează creativitatea şi iniţiativa elevilor, reducerea comportamentelor şi atitudinilor negative şi formarea unor comportamente apropiate de cele obişnuite, normale, cu ajutorul unor jocurilor de rol, chestionarelor, prezentarilor PowerPoint.

Rezultate activitatilor din cadrul programului:
• Creşte stima de sine a copiilor.
• Îmbunătăţeşte relaţia părinte – copil.
• Părinţii înţeleg mai bine ce se întâmplă la şcoală.
• Elevii au note mai mari.
• Elevii învaţă mai mult, indiferent de nivelul socio-economic, etnie sau de nivelul de educaţie al părinţilor.
• Au mai puţine absenţe.
• Îşi fac mai conştiincios temele acasă.
• Copiii şi părinţii dezvoltă atitudini pozitive faţă de şcoală.
• Profesorii au aşteptări mai mari de la elevii ai căror părinţi colaborează.
• Câştigurile nu sunt evidente numai în primii ani de şcoală, ci sunt semnificative, indiferent de vârstă sau de studiu.
• Elevii se vor adapta mai uşor la schimbările din clasa a V-a, a IX-a.
• Elevii vor fi capabili să-şi stabilească planuri realiste privind viitorul lor.
• Extinderea iniţiativei şcolii in sensibilizarea şi atragerea familiei;
• Elaborarea si realizarea unor proiecte orientate către parteneriatul cu familia;
• activizarea consiliilor de părinţi;
• Imbunătăţirea modalităţilor de informare adresate părinţilor;
• Parteneriatul dintre şcoala şi familie poate fi incurajat printr-un management performant al calităţii şi prin asigurarea unor servicii educaţionale destinate părinţilor.